Technika a Vybavení

Nordic Walking není jen chůze, je to také protahování a posilování celého těla.

Víc než "jen" chůze

Běžná chůze je pohodlná, nevyžaduje žádné speciální vybavení, je seberegulační a ze své podstaty bezpečná. Chůze je stejně přirozená jako dýchání. Nordic Walking je aktivita vycházející s chůze, kterou může provozovat každý zdravý člověk, bez ohledu na věk, bez ohledu na kondici, lidé s nadváhou i lidé s tělesným omezením. Nordic Walking vás vytáhne ven, protáhne vám celé tělo, osvěží mysl, pročistí hlavu a probudí touhu po dalším pohybu.

Aktivita pro celé tělo
Při Nordic Walking zapojíte až 90% svalů v těle, tudíž vydáte mnohem více energie než u běžné chůze, zároveň provozujete sport, který je šetrný k vašemu tělu, nepřetěžujete klouby jako u běhání a svaly jako u jízdy na kole.

Zde dále najdete:


Nordic Walking ~ Sauvakävely ~ Jak správně začít?

Na úvod je vhodné zdůraznit, že Nordic Walking je aktivita s něuvěřitelně širokým spektrem využití. Od naprosto rekreační chůze se základními znalostmi techniky až po čistě sportovní zaměření. Je jen a jen na Vás kolik z techniky Nordic Walking využijete a jak svoji chůzi budete provozovat a zlepšovat kondici. Pro základní náhled na techniku a koncepci Nordic Walking doporučujeme se neváhejte přihlásit na některou z vypsaných lekcí (aktuální informace naleznete vždy v sekci Aktuality či přímo na našem Facebooku).


Jaké hole zvolit?


Správná hůl na Nordic Walking by měla být lehká, pružná a výborně držet na ruce, díky speciálnímu poutku. Základním, ale nikoli jediným parametrem, je délka hole. Kromě dalších parametrů, viz.níže, není nutné se obávat ani roviny finanční. Ceny základních modelů Nordic Walking holí začínají v řádu stokorun nebo je možné si od nás hole, ať již na zkoušku ZDARMA či na krátkodobé či střednědobé období zapůjčit. Nabídku naleznete v sekci Půjčovna/Obchod.

POZOR: Turistické či trekingové hole nejsou svým provedením a konstrukcí vhodné pro Nordic Walking. Nordic Walking hole jsou lehké, pevné a kromě opory přídávají i odraz. To je dáno zcela odlišnou práci s držením, resp. uvolňováním hole při chůzi. Toto je možné díky odlišné konstrukci poutka hole. Turistické hole slouží k opoře těla, nikoli k odrazu a rozpohybování oněch 90% svalů.
Jak volit délku holí?

Délka holí záleží na výšce postavy, délce paží a trénovanosti jedince. Pro základní orientaci poslouží níže uvedená orientační tabulka. V případě pochybnosti lze přihlédnout k faktu, že začátečníci časteji preferují kratší hole uvedených rozsahů, sportovnější či trénovanější osoby pak delší hole uvedených rozsahů.

Výška postavy Délka holí
140-150 cm 100 cm
150-160 cm 105 cm
160-170 cm 110-115 cm
170-180 cm 115-120 cm
180-190 cm 120-130 cm
190-200 cm 135 cm
Poznámka: Na trhu jsou již k dispozici i teleskopické Nordic Walking hole, nicméně i zde má univerzálnost své limity, kdy z teleskopické konstrukce nutně plyne nižší pružnost. Pro lepší chuzi tak doporučujeme spíše správnou volbu délky fixních holí místo holí teleskopických.
Základní části hole a jejich vliv na volbu hole
  • Rukojeť – ergonimický základ hole, definující styk s rukou, typicky v provedení korek
  • Rukavička - specilání poutko, které umožnuje odraz z holí, mělo být pevné, měkké, velikostně nastavitelné
  • Tělo hole – pevné, ale ohebné; materiál musí vydržet kolísající zatížení v proměnlivém terénu i protahování a cvičení s holemi
  • Hrot - typicky tvrzená ocel

Klíčovým parametrem pro výběr holí je složení těla hole. Levnější hole jsou typicky sklolaminátové či s nižším podílem karbonu. Jsou cenově velmi dostupné, plně postačí pro základní i mírně pokročilou "chůzi". Nevýhodou jsou mírně citelnější vibrace a menší pevnost pro robustnější postavy či ostřejší sportovní chůzi/běh. S narůstajícím podílem karbonu narůstá snížení vibrací a zvýšení jistoty chůze a to až po hole ze 100% karbonu určené pro profesionální či sportovní využití.

Pro příjemný pocit je neméně duležité řešení rukojeti i rukavičky. Doporučujeme korkové provedení rukojeti pro lepší držení i vzdušnost. Rukavičky jsou dnes již typicky dobře ergonomicky provedené, volitelně lze sáhnout po odepinatelných rukavičkách pro lepší manipulaci.

Velikost poutka/Rukavičky Délka hole
S 100-110 cm
M 115-125 cm
L 130-135 cm

Hrot hole je pro dlouhou životnost typicky z tvrzené oceli. Pro chůzi po tvrdých površích (např. asfalt) je navíc osaditelný gumovými "botičkami", které výborně slouží i pro pevné/tvrdé povrchy.


Další vabavení

Další výbava pro Nordic walking odpovídá běžným turistickým či sportovním potřebám pro chůzi či běh v závislosti na úrovni. Obutí doporučujeme lehčí turistické či sportovní, není nutná speciální obuv. Analogicky tak i oblečení, příp. další výbava jako ledvinka apod.

Jako výborný doplněk Nordic Walking doporučujeme přibalit "cvič-gumy", které výborně doplní možnosti posilování a cvičení v průběhu Nordic Walking. Nezaberou více místa než malá svačina, ale přinesou velké zpestření cvičení. Najdete je u nás v sekci Půjčovna/Obchod